Wydajność, precyzja i stabilność zautomatyzowanych procesów produkcyjnych
Maszyny w większości przypadków pozwalają na przeprowadzanie procesów produkcyjnych znacznie szybciej niż ludzie. Na dodatek ryzyka pomyłek są o wiele mniejsze – szczególnie przy zadaniach wymagających bardzo dużej precyzji. Maszyny zawsze pracują w ten sam sposób, a dokładność nie maleje wraz z czasem wykonywania procesów produkcyjnych.
Sposób realizacji zadań przez pracowników, jak również ich wydajność, cechują się dużym zróżnicowaniem. Warto również wspomnieć, że z powodu wielu czynników, kadra może być nie w pełni dyspozycyjna np. w sytuacji, gdy pracownik skorzysta z urlopu na żądanie.
W przypadku zautomatyzowanego parku maszynowego, stabilność procesów produkcyjnych jest więc zdecydowanie wyższa. Maszyny pracują zawsze z tą samą wydajnością, są niemal zawsze gotowe do pracy. Natomiast usterki i awarie pojawiają się w ich przypadku wyjątkowo rzadko.
Dzięki stabilności procesów produkcyjnych można także lepiej przewidywać ilość wytworzonych wyrobów w danym miesiącu, dzięki czemu planowanie np. dostawy materiałów, jest znacznie skuteczniejsze i ułatwione.
Podsumowując powyższe rozważania w punktach należy wyliczyć następujące korzyści związane z powiązaniem automatyzacji ze strategiami zarządzania produkcją:
- Szybkość realizacji
- Wysoka bezbłędność i precyzja wykonania elementów lub układów
- Stały rytm i wydajność procesu produkcji
- Stabilność efektywności
- Względnie duża lub bardzo duża niezależność od absencji pracowników lub niedoboru pracowników na rynku pracy
- Wysoka planowalność i przewidywalność wyników produkcyjnych
- Wygodna logistyka dostaw materiałów i prefabrykatów uzależniona od przewidywalnych procesów
- Niska awaryjność układów linii produkcyjnych
Warto jednak zaznaczyć, że szczególnie ten ostatni wspomniany czynnik: niezawodność układu, wynika przede wszystkim z wdrożenia automatyzacji procesów produkcyjnych przez doświadczoną i rzetelną firmę. Dlatego polecamy się do realizacji wymagających zleceń. Marka, na którą od lat pracujemy (MTA) to odpowiednie kompetencje wymagane przy zaawansowanych technicznie zleceniach związanych z automatyką produkcyjną.
Zwiększanie ergonomii i bezpieczeństwa w miejscu produkcji dzięki automatyce przemysłowej
Kolejną bardzo istotną korzyścią z wdrożenia zautomatyzowanej produkcji w przedsiębiorstwie jest zwiększenie ergonomii pracy. Bardziej wymagające pod względem fizycznym lub mentalnym procesy produkcyjne mogą być wykonywane przez maszyny. Z kolei pracownicy w takim przypadku są oddelegowani do lżejszych zadań. Przekłada się to niewątpliwie również na większe zadowolenie personelu z warunków pracy.
Niektóre zadania związane z produkcją, cechują się dużym stopniem zagrożenia dla zdrowia czy życia pracowników. Możliwość przeprowadzania tych procesów przez nowoczesne i zautomatyzowane maszyny, przekłada się zatem bezpośrednio na zwiększenie bezpieczeństwa personelu.
Wymieniając kolejne argumenty na korzyść automatyzacji produkcji w kontekście ergonomii procesów wyliczymy więc:
- Możliwość różnicowania procesów produkcyjnych pod względem wymagań nakładu siły, czasu i dokładności
- Możliwość odciążenia pracowników
- Poprawa warunków bezpieczeństwa i higieny pracy ludzi
Integracja pracy maszyn i pracowników
Należy pamiętać, że celem automatyzacji nie jest zastąpienie czynnika ludzkiego w zakładach wytwórczych maszynami, lecz zintegrowanie ich. Właśnie z tego powodu nowoczesne parki maszynowe powinni uwzględniać wszystkie kwestie związane z ich intuicyjną obsługą – jest to również ważny aspekt usprawniania procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie.
Stworzenie synergii pomiędzy pracownikami a zautomatyzowanymi parkami maszynowymi gwarantuje wymierne korzyści zarówno dla personelu, jak i samego przedsiębiorstwa.
Podsumowując punkty tego akapitu, do zalet automatyzacji dodamy:
- Integracja działań specjalisty i maszyny i poprawa wyników produkcji
- Możliwość skalowania procesów wymagających obsługi fachowców
Optymalizacja kosztów produkcyjnych
Bez wątpienia wprowadzenie automatyzacji produkcji do przedsiębiorstwa wymaga dużych inwestycji, która zwraca się jednak od pierwszego dnia. Rozwijanie automatyzacji w przedsiębiorstwie z biegiem czasu przekłada się więc na zwiększenie rentowności zakładu. Warto także pamiętać, że wprowadzenie takich rozwiązań skutkuje obniżeniem kosztów, a jednocześnie bardzo często zwiększeniem jakości ostatecznego wyrobu.
Ostatnie, ważne czynniki wliczone do niekwestionowanych zalet automatyzacji:
- Zwiększenie rentowności procesów
- Zrównoważone, ergonomiczne wykorzystanie materiałów i zasobów energetycznych
- Podniesienie jakości produktu ostatecznego
Automatyzacja procesów produkcyjnych w Twoim zakładzie
Jak widać wdrożenie automatyki przemysłowej to wieloetapowe, logistyczne przedsięwzięcie. Artykuł starał się przybliżyć argumenty bezpośrednio wpływające na strategiczną decyzję o wprowadzeniu rozwiązań z tego obszaru. Równie ważnym przedsięwzięciem jest dobrze przygotowany projekt wdrożenia oraz jakość jego realizacji.
Za pełny sukces automatyzacji odpowiada przede wszystkim doświadczenie i kompetencje firmy, która przeprowadza takie wdrożenie. Wymaga ono zrozumienia potrzeb danego przedsiębiorstwa, właściwego projektu, jak również popartej doświadczeniem i fachowymi rozwiązaniami realizacji. Z tego powodu serdecznie zachęcamy do współpracy z MTA – firmy z ponad 20-letnią praktyką w automatyce przemysłowej.
Automatyzacja procesów produkcyjnych to rozwiązanie wdrażane w wielu gałęziach przemysłu. Gwarantuje ono szereg korzyści, a dla wielu zakładów stanowi fundament rozwoju. Można zakładać, że automatyzacja produkcji jest dziedziną, która stanowi przyszłość sektora przemysłowego. Więc my polecamy się na tę właśnie przyszłość.